Co łączy gospodarkę odpadami oraz Facility Management? Jakie ekologiczne wyzwania przed nami?


VII Eko Wyzwania

Co łączy gospodarkę odpadami oraz Facility Management? Jakie ekologiczne wyzwania przed nami? Jak i gdzie szukać rozwiązań problemów z zakresu efektywnego zarządzania, które idzie w parze z ekologią? Na te, ale wiele innych pytań szukali odpowiedzi uczestnicy VII Eko Wzywań – konferencji portalu Ekopraktyczni.pl.


Kolejny raz, bo już siódmy, we Wrocławiu, 20 lutego, spotkało się ponad stu samorządowców, przedsiębiorców, przedstawicieli NGO’s oraz nauki, aby rozmawiać o najważniejszych zagadnieniach związanych z szeroko rozumianą ekologią.


– Konferencje Ekopraktycznych, organizowane pod hasłem Eko Wzywania, poruszają rozmaite zagadnienia, zazwyczaj te najbardziej aktualne, które dotyczą nie tylko ekologii, ale i zarządzania, gospodarki, funkcjonowania samorządów. Eko Wzywania to swego rodzaju platforma wymiany opinii, doświadczeń, ale i wątpliwości z perspektywy biznesu czy samorządu. Wspólnym mianownikiem jest ekologia, zrównoważony rozwój. Na VII Eko Wyzwaniach skoncentrowaliśmy się na gospodarce odpadami oraz Facility Management (FM), które łączy więcej, niż na pozór wydaje się nam. – wyjaśnia Aldona Ziółkowska-Bielewicz, prezeska Hornet4 – organizator konferencji.

Czy FM to kolejny rodzaj zarządzania? – Aby w pełni rozumieć istotę Facility Management, trzeba zdawać sobie sprawę, że korzyści powinny być analizowane na najwyższym poziomie zarządzania firm-klientów, którzy wykorzystują budynki czy inną infrastrukturę – podkreślał dr Bartłomiej Dessoulavy-Śliwiński, specjalista w dziedzinie FM i dodał – Zgodnie z proponowaną zasadą [3-30-300 przyp. red.], największe oszczędności finansowe można uzyskać nie na zużyciu energii czy wysokości czynszu, ale na wydajności pracy.


Argument o wydajności odniesiono do poprzednich konferencji, gdzie m.in. przedstawiono statystyki frekwencji pracowników, których biura mieściły się w budynkach pasywnych – absencja z powodu przeziębień, grypy w zasadzie nie

zdarzała się.


Przedstawiciele firmy Gegenbauer, partnera konferencji VII Eko Wzywania, przybliżyli zagadnienie jakim jest FM, ale wyjaśnili także czym jest Facility Management 4.0. Uczestnicy mogli dowiedzieć się o tym, co jest najważniejsze, aby korzystanie z FM przynosiło efekty (i kiedy można ich się spodziewać).


Kolejne zagadnienia związane z FM przede wszystkim oscylowały wokół gospodarki odpadami w przedsiębiorstwach – bardzo obrazowo wyjaśniła to Milena Kołacz z 3M – tematem naturalnie wywołanym w związku z drugą częścią konferencji. Przykład outsourcingu w sortowaniu odpadów przytoczyła firma Jarex. Więcej na ten temat pod tym linkiem. Najważniejszy wniosek – firmy zbliżają się dużymi krokami do Gospodarki Obiegu Zamkniętego, m.in. korzystając z usług firm z branży FM, co w efekcie końcowym opłaca się samym firmom a zarazem sprzyja środowisku naturalnemu.7 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie