Jak miasta adaptują się do zmian klimatu i wyzwań gospodarki odpadami.


XI Eko Wyzwania

Miasta muszą przyjąć rolę greckich ”polis”, inaczej nie przetrwamy! Za nami pierwsza konferencja on-line z cyklu Eko wyzwania(11 edycja), przygotowana przez portal Ekopraktyczni.pl.


Specjaliści, samorządowcy , przedsiębiorcy spotkali się on-line, aby podyskutować o tym jak miasta adaptują sie do zmian klimatu i jakie nowe wyzwania stoją przed gospodarką odpadami. Aktywnymi uczestnikami konferencji ekologicznej Eko Wyzwania  on-line, zadającymi pytania i komentującymi, było ponad 120 zarejestrowanych osób.


Wnioski okazały się  w przewadze pesymistyczne: miasta muszą się przystosować do zamian klimatu , trzeba przedefiniować bezpieczeństwa państw definiowanych w XIX wieku , bowiem  zmiany środowiskowe nie podlegają granicom,  edukacja  ekologiczna musi wejść do programów nauczania.   Na konferencji wybrzmiało też stanowisko Unii Europejskiej  w sprawie gospodarowania odpadami:EU nie zamierza wspierać zakładów przetwarzania odpadów zbieranych nieselektywnie ani odpadów pochodzących z przetwarzania odpadów zmieszanych.


W XI Eko Wyzwaniach wzięli udział między innymi:Adam Zawada– Wiceprezydent Miasta Wrocławia, który prezentował narzędzia  walki ze smogiem, w tym program  Nowa Kawka Plus , który pozwoli na zmianę pieca na ekologiczny każdemu mieszkańcowi Wrocławia,  który się zwróci do Urzędu Miasta Wrocławia. Prezydent WałbrzychaRoman Szełemejpodkreślał, że koronawirus nie może być pretekstem,  aby  zapominać  o akcji stop plastic.   Jak zwykle  charyzmatyczny i wizjonerski wykład zaprezentowałPaweł Karpiński– Przewodniczący Komisji Zrównoważonego Rozwoju i Ochrony Środowiska Rady Miasta Wrocławia, w którym m.in promował „Miejski Plan Adaptacji do Zmian Klimatu”, w którym wskazywał  problemy związane ze zmianami klimatu; długie fale gorąca, gwałtowne zjawiska atmosferyczne – silne opady deszczu, burze i huragany oraz miejską wyspę ciepła.


Ogromne zainteresowania wzbudzało wystąpienie  Hanna Marliere – Dyrektor Zarządzająca Green Management Group, w którym wybrzmiało m.in, że wsparcie UE kierowane będzie głównie na przedsięwzięcia koncentrujące się na najwyższych szczeblach gospodarki odpadami, w tym recyklingu ostatecznym.

W obszarze gospodarki odpadami niewątpliwie tematem, który wzbudza emocje jest termiczne przetwarzanie i o tym  rozmawialiśmy między innymi z   Szymonem Cegielskim, Dyrektor Zakładu ITPOK Poznań Suez Zachód. Ale po tej konferencji już pewnie nikt nie ma wątpliwości, że obecny stan epidemiologiczny wskazuje na niezbędną potrzebę funkcjonowania ITPO w prawidłowo zorganizowanej gospodarce odpadami.


Nie zabrakło także rozmów o cenach w gospodarce odpadami komunalnymi oraz o Gospodarce Obiegu Zamkniętego z perspektywy UE.Krzysztof Brzewski Ekspert Strefy Energiiwywołał emocjonującą dyskusję na temat elektrowni słonecznych. Fotowoltaika, elektrownie słoneczne to własna moc, własny prąd, bezpieczeństwo i komunikat  „ dbam o świat” .


A  Bartosz Królczyk Prezes Stowarzyszenia Wielkopolski Dom Pasywny zachęcił do rozważań jak koronawirus może wpłynąć na architekturę miast i jakie będzie miało to konsekwencje dla walki ze smogiem. Z pełnością pozytywnym wymiarem pandemii jest home work, który na zawsze wpisze się  w nasze biznesy, dzięki czemu ograniczymy  transport publiczny i indywidualny.  Dyskutowaliśmy także o  opakowaniach, po prezentacji firmy Aris-Opakowania. Nasz specjalista dr Jędrzej Bujny Radca Prawny w Kancelarii SMM Legal mówił o tegorocznych zmianach przepisów odpadowych ze szczególnym uwzględnieniem styczniowej nowelizacji ustawy o odpadach i tzw. tarcz antykryzysowych oraz o praktycznych konsekwencjach ich stosowania dla samorządów i przedsiębiorców. Roman Gulczyński z Modeko oraz Mariusz Żebrowski z DIG skupili się na konieczności edukacji przedsiębiorców w zakresie norm ekologicznych, w kwestii olejów przepracowanych – wiedza dolnośląskich przedsiębiorców jest już większa- cieszył się prezes firmy Modeko, która zajmuje się zagospodarowaniem odpadów przepracowanych.

Uczestnicy konferencji zadali panelistom długą listę pytań, odpowiedzi na niektóre znajdziecie Państwo w relacji bezpośredniej , link  do całej konferencji na FB ekopraktyczni.pl z dn. 13 maja. A na pozostałe pytania odpowiedzi szukajcie w naszych postach w najbliższych dniach.
50 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie